{{next.header}}
Det var i somras som styrelsen i Tingsryd Travsällskap tog beslut att låta bygga tre nya inomhusstallar med totalt 36 boxplatser samt spolspiltor. Vald entreprenör för tillverkning och uppförande av stallbyggnaderna är Ute-Boxen i Asarum, medan Rävemåla Vatten & Värme bygger den tillhörande spolhallen med fyra spolspiltor, sulkytvätt och teknikrum.
- Inomhusstallar har länge varit efterfrågat bland våra aktiva som tränar på anläggningen, särskilt under vintertid, och när nu de ekonomiska förutsättningarna finns så kan detta bli verklighet. På samma gång höjs kvaliteten på tävlingsverksamheten då TingsrydTravet framledes inte längre blir beroende av mobilboxar vid större tävlingar som kräver fler gästboxar, säger travbanechef Jens Oscarsson och tillägger:
- Det var viktigt för oss att kunna erbjuda enbart egna boxplatser till V75 och hela bygget visar att vi satsar på vår arena och att vi är redo för att arrangera V75 i många år framöver. Eller vilken lördagsupplevelse det nu än blir.
I december påbörjades och slutfördes grävning och schaktning av Liljegrens Entreprenad AB, innan plattorna gjöts av Rävemåla Vatten & Värme. Hallabro El kommer installera belysning och BJS TV och Radio har hand om ljudanläggning och fiber. Den totala investeringen ligger på en kostnad närmare fem miljoner kronor.
- Vi har fått ett anläggningslån från Tingsryd Kommun och resten av finansieringen grundar sig i egna medel. Det är en stor investering men vi bygger för framtiden, de nya stallbyggnaderna är nödvändiga för att TingsrydTravet ska förbli en modern och attraktiv anläggning.
Hela bygget ska stå klart i april och användas för första gången till Grand Slam 75-tävlingarna 1 maj. Med de nya boxarna kommer TingsrydTravet totalt att tillhandahålla 144 boxplatser.
Publicerad torsdag 27 februari 2025. info@tingsryd.travsport.se